تست رایگان وسایل گرمایشی منازل توسط آتش نشانان

دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گلستان از اجرای طرح سالم بودن و ایمنی وسایل گرمایشی و بخاری در فصل سرما و به صورت رایگان خبر داد و گفت: اگر شهروندان نیاز داشتند تا آتش نشانان از محل مسکونی یا اداری شان بازدید کنند تا ایمنی وسایل گرمایشی را کنترل کنند، با سامانه ۱۲۵ تماس بگیرند

به گزارش روابط عمومی شهرداری گلستان؛ محمد سلگی در این خصوص گفت: داشتن سرگیجه یا سردرد به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی و دودکش سرد، نشان دهنده نشت گاز مونوکسیدکربن در محل است. لذا از مردم می خواهیم با مشاهده این موارد به سازمان آتش نشانی اطلاع دهند.

این مسئول تصریح نمود: در فصل سرما حتما باید تست های لازم برای نصب دودکش،کلاهک وهمچنین استاندارد و سالم بودن دستگاه حرارتی انجام شود تا شهروندان دچار حادثه نشوند

به گفته وی، مردم برای نصب دستگاه های گرمایشی باید با شرکت های مجاز محصولات و کارخانه های تولیدکننده بخاری، پکیج، منابع حرارتی و... تماس بگیرند و توجه داشته باشند که برخی از سرویس کاران غیرمجاز دارای مهارت و مجوز لازم نیستند و ممکن است عدم آگاهی این افراد منجر به حوادث جبران ناپذیری شود.

ایشان در پایان به نکات مهمی اشاره نمودند که به شرح ذیل می باشد:

1- قبل از نصب بخاری از سالم بودن ان اطمینان حاصل شود. استفاده از بخاریهایی که مجهز به سیستم کمبود اکسیژن  (ODS) هستند، بسیار با اهمیت می باشد.

2- بررسی نشتی گاز از اتصالات مهم است این کار را می توانید با استفاده از کف آب و صابون انجام دهید.

3- از مکش مناسب دودکش ها مطمئن شوید. تست مکش دودکش ها قبل از نصب لوله دودکش بخاری ضروری میباشد این کار ساده را می توانید با روشن کردن یک تکه روزنامه و قرار دادن آن روبروی لوله دودکش انجام دهید در صورتیکه دودکش بخاری درست کار کند باید شعله آتش را به سمت خود بکشاند.لازم به یادآوری است شاید دودکش شما سال پیش درست سرویس داده باشد ولی این ملاک نیست زیرا امکان دارد در طی این یک سال که از بخاری استفاده نکرده اید جسم خارجی درون دودکش قرارگرفته باشد یا کلاهک افتاده باشد.

4- تمام شیلنگ ها باید با بست استاندارد به شیر ها و لوله های گاز نصب شده باشد.

5- تمام شیرهای مرتبط به وسایل گاز سوز باید مجهز به سر شیر باشند تا در صورت حادثه به سرعت بسته شوند.

6- بدون هماهنگی و اطلاع همسایه ها اقدام به قطع شیر اصلی گاز واحدهای دیگر ننمایید زیر بعضی از خانوادها از وسایل گاز سوزی استفاده میکنند که مجهز به ترموکوپل نیست مانند سماور گازی  و با یک بار بازو بسته کردن شیر، شعله خاموش و گازدر واحد منتشر می شود.

7- درصورتیکه وسایل گرمایشی را روشن کردید و احساس سنگینی و سر درد نمودید آن را جدی بگیرید و به بررسی و چک وسایل گاز سوز و سیستم گاز منزل اقدام کنید.

8- درفصل سرما از پوشاندن تمام درز درب و پنجره  به بهانه گرمترشدن خانه خوداری نمایید.

9- قبل از روشن نمودن وسایل گاز سوز به بالای پشت بام رفته و از وجود کلاهک H مطمئن شوید. (برای دودکش های معمولی یا بدون فن)

10- در صورت نیاز به مشورت می توانید با آتش نشانی و یا دفاتر نظام مهندسی مناطق تماس بگیرید.

11- از سالم بودن شیلنگ وسایل گرمایشی اطمینان حاصل شود شاید در طول یک سال گذشته پوسیده شده باشند و دوام خود را از دست داده باشند.

12- استفاده از وسایل گاز سوزی که دودکش آن از شیشه و دیوار بیرون داده شده مجاز نیست، وزش یک باد شدید می تواند مانع از مکش دودکش شود. این دودکش ها مکش مناسب ندارند و خطر گازگرفتگی را تشدید می کنند.

13- ما خانوادهای ایرانی عادت داریم که شب کله پاچه را برای صبحانه بار بگذاریم و تاصبح اجاق گاز روشن بماند این کار باتوجه به تغییر ساختار خانه ها از جمله به کار بردن  درب وپنجرهای دو جداره و بدون درز و درنتیجه کمبود اکسیژن و نشر گاز CO خطرناک است.

14- دریچه های کوچکی که 30سانتیمتر زیر سقف آپارتمان های شما تعبیه شده دریچه های تأمین هوای وسایل گاز سوز می باشد هرگز مسدود نشوند.

15- لوله های قابل انعطاف یا خرطومی که اشتباهاً به عنوان رابط دودکش استفاده می شوند، دودکش نیستند. امکان اتصال و چفت و بست کامل آنها به وسیله گازسوز و دودکش دیوار وجود ندارد و همچنین به آسانی سوراخ های ریزی در بدنه لوله ایجاد می شود و گاز  CO (مونواکسیدکربن) از محل اتصالات و این سوراخ های ریز، نشت می کند و سلامت و جان اعضای خانواده را به شدت تهدید می کند.