پایان آبگرفتگی معابر شهر گلستان با اجرای پروژه هدایت آبهای سطحی

سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷

شهردار گلستان از عملیات نجات محله های قدیمی شهر گلستان از یک معضل قدیمی و پایان بگرفتگی معابر با اجرای پروژه هدایت آبهای سطحی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری گلستان؛ همه اهالي شهرگلستان به ويژه آنهايي که در محله هاي قديمي تر اين شهر مانند سلطان آباد و باغ مهندس و شهرک الهيه زندگي مي کنند يک صحنه مشترک از پاييز و زمستان در ذهن دارند. مسدود شدن دائمي خيابان ها و کوچه هاي شهر در مواقع بارندگي همان تصويري است که هميشه با آغاز باران در ذهن مردم تداعي مي شود و بلافاصله بعد از آن شکل واقعي به خود مي گيرد.
 در همين زمان است که نيروهاي خدمات شهري شهرداري گلستان و تعداد زيادي از نيروهاي عملياتي آتش نشاني مجبور مي شوند پا به ميدان بگذارند و براي جمع آوري آبهاي جاري شده در سطح خيابان بسيج شوند.
 اين مشکل ريشه هاي متعددي دارد که شهردار گلستان در گفتگوي خود با خبرنگار ما آنها را برشمرد اما چکيده همه ديدگاه هاي موجود در اين زمينه نشان مي دهد که خلاصه ي دلايل بروز اين مشکل را مي توان در دو دليل اصلي  ديد: دليل نخست به مشکلات ريشه اي در نحوه ساخت جوي هاي آب و فقدان شبکه جمع آوري آبهاي سطحي است که امکان تخليه حجم زياد آب جاري در خيابان را سلب مي کند. دليل دوم اما منشأ بيروني دارد و به مسدود شدگي همين جوي هاي نيم بند با زباله ها و پسماندهاي شهري مربوط مي شود که گاهي لايروبي هاي چندباره نيز کفاف کار را نمي دهد و بعد از هر بارندگي حجم وسيعي از زباله ها توسط نيروهاي خدمات شهري از جوي ها خارج مي شود و تنها کمي بعدتر باز همان قصه تکرار مي شود.
 شهردار گلستان با تشريح اين مشکل، راه هاي متعددي را به عنوان راهکار شهرداري براي رفع آن معرفي کرد و گفت:  آب گرفتگي معابر هميشه در فصل بارندگي يکي از مشکلات محله هاي الهيه، باغ مهندس، خيابان امامزاده، خيابان درمانگاه، خيابان 14 متري 14 معصوم و محله هاي مشابه بود که هيچ وقت شهرداري و شوراي شهر تا به امروز نگاه جدي به اين مسأله نداشت.
مهندس عرب هدف از ايجاد سيستم جمع آوري و هدايت آب‌هاي سطحي، اين مي باشد که در شرايط وقوع رگبارهاي شديد بهتر عمل کند و از آبگرفتگي معابر که در شهر گلستان با کمترين ميزان بارش هم شهروندان دچار بحران ميشوند، جلوگيري شود و با شناسايي نقاط تجمع رواناب در سطح شهر و جمع آوري آنها و انتقال به رودخانه شاد چاي از هرگونه خسارت احتمالي جلوگيري به عمل آيد.
شهردار گلستان يادآور شد: شهرداري گلستان با حمايت شوراي اسلامي شهر در نظر دارد با اصلاح و ايجاد کانال‌هاي جديد جمع‌آوري و هدايت آب‌هاي سطحي و تأمين اعتبارات لازم قسمتي از مشکلات شهروندان درزمينهٔ آب‌گرفتگي معابر را حل نمايد. به اين منظور از ماه گذشته ، اجراي پروژه بزرگ هدايت آب‌هاي سطحي از محله الهيه تا رودخانه شاد چاي به طول بيش از 3 کيلومتر با لوله‌هاي پلي‌اتيلن کارا گيت با قطر 1000 ميلي‌متر و به‌صورت دستي پايپ کينگ آغاز شد.
وي با اشاره به پيشرفت 40 درصد اين پروژه در فازه اول ، خاطر  نشان کرد: تلاش میکنم 20 روز ديگر فاز اول اين طرح که چيزي حدود 400 متر دارد خاتمه مي يابد.
 شهردار گلستان مسير فاز دوم اين پروژه را از ابتداي شهرک الهيه تا  ابتداي خيابان مدرسه عنوان کرد و خاطر نشان ساخت:  اگر شرايط جوي هوا اجازه دهد قبل  از فرا رسيدن پايان سال پرونده اين پروژه بسته مي شود

نمایش ادامه آرشیو